Spowiedź online
Jako osoby wierzące wielu z nas zapewne w czasie niedawnej pandemii Covid-19 zetknęło się z takim pojęciem jak spowiedź online. Był to czas, kiedy spora część wiernych obawiała się spowiedzi ze względu na ryzyko zakażenia wirusem. Czy spowiedź przez Internet faktycznie jest możliwa? Wyjaśniamy.
Spowiedź online – jakie jest oficjalne stanowisko Kościoła w tej sprawie?
Choć obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zostały już jakiś czas temu zniesione i przynajmniej na razie nie zapowiada się, by miały powrócić, pytanie o możliwość odbywania spowiedzi online nadal jest jednym z często wyszukanych w Internecie fraz. Dodatkowo przez tamten czas niemal z dnia na dzień powstało mnóstwo stron rzekomo oferujących uzyskania sakramentu odpuszczenia grzechów.
Czy można odbyć spowiedź online? Jest to niemożliwe, przede wszystkim dlatego, że otrzymanie sakramentu rozgrzeszenia metodą zdalną nigdy nie zostało oficjalnie wprowadzone przez Kościół. Poza tym spowiedź online nie spełnia tych warunków, które zapewnia wyznanie grzechów „twarzą w twarz”. Tylko w trakcie bezpośredniego kontaktu spowiednik jest w stanie zweryfikować szczerość spowiadającej się osoby oraz zorientować się, czy wierny rzeczywiście wyznał wszystkie złe uczynki, czy też niektóre zataił i w jakim stopniu rzeczywiście ich żałuje. Co za tym idzie, w przypadku spowiedzi drogą internetową byłoby to niemożliwe. Innym zagrożeniem, jakie stwarza taka spowiedź „zdalna”, jest rzeczywiste ryzyko naruszenia tajemnicy spowiedzi. Jeśli doszłoby do ataku hakerskiego, udzielone informacje mogły dostać się w czyjeś niepowołane ręce. Ostatnią bardzo istotną kwestią jest fakt, iż tego rodzaju działalność otwiera niemal nieskończenie wiele możliwości dla oszustów podających się za kapłanów, a poza tym stwarza okazje do wyłudzania pieniędzy od osób starszych.
Jeżeli więc po wpisaniu do wyszukiwarki fraz takich jak spowiedź online za darmo czy spowiedź online cennik wyskoczą nam strony odsyłające do „zdalnej” formy spowiedzi, najlepiej w ogóle na nie nie wchodźmy. Odpowiedź na pytanie, czy spowiedź online jest ważna, jest zatem przecząca.
Komunikat Radia Maryja w sprawie podszywających się oszustów
W związku z falą mnożących się stron oferujących rzekomą spowiedź za pośrednictwem Internetu, w głowach wiernych pojawiło się pytanie, czy Radio Maryja również prowadzi spowiedź online? Oficjalne stanowisko w tej kwestii jest jednoznaczne: wszelkie inicjatywy podszywające się pod działalność Radia Maryja są rezultatem działania oszustów. Spowiedź online nie ma z nią nic wspólnego, podobnie wszelkie strony w sieci poza oficjalną https://www.radiomaryja.pl/ z uwierzytelnieniem nie reprezentują rozgłośni Radio Maryja – miejmy więc nadzieję, że zapoznaniu się z treścią komunikatu rozwieją się wszelkie wątpliwości, czy to prawda, że Radio Maryja proponuje odpłatną spowiedź online. Rozgłośnia dodaje, że spowiedź w internecie” i zadawanie pokuty online są drwiną z sakramentów świętych oraz formą zniesławienia Radia Maryja i ojca Dyrektora i okradania naiwnych:
Radio Maryja nigdy nie miało, nie ma i nie będzie mieć z takimi działaniami nic wspólnego. Radio Maryja ani nikt z nas nigdy nie prowadził i nie prowadzi żadnej spowiedzi przez internet, przez telefon czy jakiekolwiek środki techniczne. Nie ma czegoś takiego w Kościele. To byłoby nadużycie.
Radio Maryja na oficjalnej stronie poinformowało również, że tak zwana spowiedź online wiąże się z wpłatami sum na konto „za usługę” – w takiej sytuacji łatwo więc o ryzyko bycia obiektem ataku hakerów zdolnych włamać się na nasze konto internetowe i co za tym idzie, o utracenie dostępnych środków. Ojciec Dyrektor, Tadeusz Rydzyk również nie posiada własnej strony internetowej, w związku z czym nie ma też nic wspólnego z żadną stroną, która by podszywała się pod niego lub wskazywała na jakikolwiek związek z jego osobą.
Co zamiast spowiedzi online? Ten sposób jest akceptowany przez Kościół!
Spowiedź online, jak już zostało wyjaśnione, nie jest rozwiązaniem w przypadku gdy nie mamy z przyczyn losowych możliwości pójścia do spowiedzi, a zależy nam na odpuszczeniu grzechów. Co możemy jednak zrobić w tej sytuacji? Odpowiedzią jest akt żalu doskonałego, czyli wyrażenie skruchy za grzechy będące owocem miłości do Boga w warunkach, gdy nie nie możemy uzyskać zwyczajowej spowiedzi. Drugim kryterium, oprócz miłości do Boga, jest prawdziwe pragnienie uzyskania sakramentu spowiedzi. Jeżeli oba warunki są zostaną spełnione, żal doskonały uzyskuje taką samą moc, jak spowiedź, mimo nieobecności kapłana, a wszelkie grzechy, nawet ciężkie, zostają odpuszczone. Żal doskonały jest jedynym zatwierdzonym przez Kościół sposobem uzyskania rozgrzeszenia bez asysty spowiednika.